فراماسونری واقعا چیست؟ (تعاریف، لژها، دین، سیاست و …)

ولتر، موتزارت، جورج واشنگتن، وینستون چرچیل، ۹ نفر از امضا کنندگان بیانیه استقلال آمریکا و ۱۴ رییس جمهور آمریکا از فراماسون‌های معروف بوده‌اند. دیکتاتورهایی مانند آدولف هیتلر، صدام حسین و جوزف استالین از مخالفین فراماسونری شناخته می‌شوند و تشکیلات آنها را غیر قانونی اعلام کرده‌اند. بسیاری از دین‌ها تشکیلات فراماسونری را ممنوع اعلام کرده‌اند و آنها را مقصر بسیاری از اتهام‌ها نظیر ترورها، توطئه‌ها و تلاش‌های بسیار برای تسلط بر جهان و اعمال شیطانی می‌دانند، با وجود اینکه در حال حاضر در برخی کشورهای دنیا ماسون‌ها تهدید به جریمه، زندان و حتی مرگ می‌شوند در عین حال میلیون‌ها نفر از انسان‌های سراسر دنیا در حال حاضر عضو این انجمن برادری (Fraternity) هستند و در بسیاری از کشورها هر هفته صدها نفر از آنها با لباس‌های مخصوصشان در لژهای بدون پنجره دور هم جمع شده تا چند ساعتی را بدون دغدغه دنیای خارج از لژ در کنار دیگر دوستانشان بگذرانند و مراسماتی را که قرن‌ها انجام می‌شود را با یکدیگر برگزار کنند.

اما واقعا فراماسون‌ها چه کسانی هستند که این همه تناقضات و داستان‌ها در طول تاریخ در مقابل آن‌ها نوشته شده است؟ آیا آنها واقعا گروهی هستند که به دنبال شستشوی جادویی ذهن اکثریت مردم، جادو جنبل و تعاریف رازآلود خود هستند و یا یک سازمان شیطانی با اهداف اجتماعی-اقتصادی شیطانی تر؟

فراماسونری چیست؟

فراماسونری (یا به اختصاری ماسونری) یک جامعه از انسان‌ها با ارزش‌های اخلاقی و روحانی ست که یکی از قدیمی‌ترین و محبوب‌ترین سازمان‌های برادری دنیا را تشکیل داده‌اند. البته یکی از بزرگترین انجمن‌های مخفی‌ای نیز هست که اطلاعات بسیار غلطی از آن‌ها در سراسر دنیا وجود دارد، این در حالیست که این انجمن یکی از ٬انجمن‌های مخفی٬ دنیاست که بسیار هم آشکارا فعالیت می‌کند. تمام ایالت‌های آمریکا و تقریبا تمام کشورهای جهان لژهای فراماسونری دارند که وب سایت تمام‌ آنها با آدرس لژشان و شماره تلفن‌های آن‌ها در دسترس همگان است. همچنین ماسون‌ها خود را پنهان نمیکنند و حلقه‌های با آرم فراماسونری، لباسهای مخصوص و همچنین کلاه‌هایی با نشان‌های ماسونی میپوشند. حتی برخی از لژها بیلبوردهای تبلیغاتی در سطح شهرها نصب میکنند بنابراین اگر فراماسونری بخواهد مخفی باشد بایستی فکر یک تغییر اساسی در شیوه اختفای خودشان باشند.

اینجا یک سری از تعاریف کلی فراماسونری رو مینویسم:

 • فراماسونری گروهی از مردان قسم خورده هستند که بر اساس اتحادیه بنایان قدیمی (stonemason guilds) با یکدیگر پیوند برادری برقرار کرده‌اند.
 • ماسون‌ها مجبورند که مفاهیمی همچون برادری، مساوات، کمک به یکدیگر و اعتماد را میان خودشان تمرین کنند.
 • ماسون‌ها از روش‌های خاصی مثل نوعی دست دادن خاص یا نشانه‌ها و رمزهای عبوربرای آنکه یکدیگر را بشناسند استفاده میکنند.
 • فراماسونری دین نیست و هیچ خصومتی هم با دین نداره و از اعضاش نمیخواد که مفاهیم دینی خاصی رو قبول کنن. ماسون‌ها باالجبار تنها باید به یک موجود برتر اعتقاد داشته باشند و مهم نیست که توی ذهنشون از تعریف این موجود برتر چی هست اعتقادات شخصیشون دقیقا شخصیه، ماسون‌ها خدا رو به عنوان ٬معمار برتر جهان هستی٬ نام میبرن
 • سه شعار ماسون‌ها که مفاهیم آن‌ را تمرین میکنند:
  • برادری: عشق به یکدیگر و به تمام ابنا بشر
  • تسکین: انجام کار خیر برای دیگران و کمک رسانی به دیگر ماسون‌ها
  • حقیقت: جستجو برای یافتن جواب سوالات اساسی جهان در مورد اخلاقیات و تسکین روح تنها از راه ایمان هر کس نسبت به خدای خودش برآورده میشود.

در ادامه چندی از متونی رو که توی کتاب خوندم که ممکنه جالب باشه راجع به فراماسونری رو مینویسم:

 • فراماسونری مخصوص مردان است و در طول سه قرن گذشته تنها مردان میتوانستند عضو فراماسونری شوند. (البته جدیدا چند لژ فراماسونری زنان نیز تشکیل شده اما هیچ کدام توسط لژهای فراماسونری قدیمی به رسمیت شناخته نمیشوند)
 • کی از قوانین سخت گیرانه لژهای فراماسونری ممنوعیت بحث‌های سیاسی و مذهبی درون لژ هست به خاطر اینکه ماسون‌ها معتقدند که بحث‌های دینی و سیاسی اغلب باعث دور شدن اعضا از هم و کدورت میان آن‌ها میشود. همچنین اصول فرماسونری آنها را از دخالت سازمانی در امور سیاسی منع میکند و هر ماسونی میتواند تمایلات سیاسی و مذهبی خود را داشته باشد.
 • ماسون‌ها همه با یکدیگر برابرند و هیچ ماسونی بر اساس میزان ثروت، نفوذ و قدرت یا ظاهر بر دیگر اعضا برتری ندارد. اعضای فراماسونری متشکل از پادشاهان، سلاطین، دکترها، وکیل‌ها، کاپیتانها، تجار، هنرپیشه ها، هنرمندها و همچنین کارگران شهرداری، روزنامه رسان، کارگران کارخانجات و کارگران فست فودها میشود که همه با یکدیگر برابرند.
 • اگر روزی ماسونی متوجه شود که فراماسونری بر خلاف وظایفش نسبت به خدا، کشورش، خانواده‌اش، همسایه‌اش و یا اخلاق باشد میتواند به راحتی فراماسونری را ترک کند و فراماسونری هیچ تلاشی برای نگهداشتن وی نمیکند. ماسون‌ها ماسون میمانند چون میخواهند که ماسون باشند.
 • فراماسونری سعی دارد که مفاهیم مورد نظرش را با استفاده از داستان‌ها و حکایت‌ها و سمبل‌ها برای اعضایش مجسم و مصور سازد تا بتوانند راحت‌تر آنها را تمرین کنند.
 • خدا یا شیطان ماسونی وجود ندارد. ماسون‌ها خدای خورشید یا بافومت (baphomet) یا Osiris یا بقیه خدایان را نمیپرستند. برای فراماسون بودن تنها شرط اساسی این است اعضا که وجود خدای یگانه به عنوان معمار بزرگ جهان هستی را قبول داشته باشند. ماسون‌ها برنامه ای برای آرامش روحانی اعضا ندارند.
 • فراماسونری فرقه شیطانی نیست و درگیر جادو و جنبل و پرستش بت ها و بت پرستی و شرک نیست. اعضا بایستی یگانه پرست باشند و خدای یگانه را به عنوان وجود برتر قبول داشته باشند. کفار نمیتوانند فراماسون باشند.
 • فراماسونری هیچ وقت ادعای حقانیت آسمانی و الهی نداشته و قبول دارد که فراماسونری به عنوان یک انجمن برادری نوآوری بشریت است.
 • در مراسمات لژهای فراماسونری بسته به ترکیب اعضای لژ، یک کتاب دینی مانند انجیل، تورات و یا قرآن و یا چند کتاب مقدس به صورت باز در صحن اصلی لژ قرار میگیرد که بعضا برای قسم خوردن اعضا از آنها استفاده میشود.
 • فراماسونری اعضای خود را تشویق میکنند که به دین خود پایبند باشند و اعمال و مناسک مذهبی دین خود را انجام دهند و یا در راستای کشوفات و توسعه روحانی خود تلاش کنند. اینکه چگونه خدای خود را بپرستند و به اعتقادتشان از مسائل شخصی آنهاست
 • ماسون‌ها بایستی تابع قوانین کشور متبوع خود باشند و از قوانین جامعه خود سرپیچی نکنند و به عنوان شهروندی مفید و کمک کننده برای جامعه خود تلاش کنند.
 • در طول سه قرن گذشته بسیاری از راهبان، مردان مذهبی، کشیش ها، خداشاسان و آخوندها عضو فراماسونری بوده‌اند و اکثریت غریب به اتفاق آنها ارزش‌های فراماسونری را منافی ارزش‌های مذهبی خود تلقی نکردند. فراماسونری اعضایش را تشویق میکند که شهروندان بهتری باشند و جواب سوالات مذهبی خود را از طریق مسجد و یا کلیسای خود پیدا کنند.

امیدوارم تا اینجا چیزهایی رو که شاید امثال آقای رائفی پور و پروپاگاندهای مختلف تعاریف متفاوتی از فراماسونری برامون ایجاد کرده بودن رو تا حدودی از زاویه دیگه ای نگاه کرده باشیم. این گوشه ای از زاویه متفاوت کتاب نسبت به مسئله رازآلود فراماسونری هست. خودم در حال مطالعه کتاب دیگه‌ای هستم اما سعی میکنم تاجایی که جالب هست این مطلب رو از روی این کتاب ادامه بدم.

 • مطالب بالا هیچ کدوم حرف من نیست و همه ترجمه کتاب Freemasons for Dummies هست که لینک دانلودش رو توی مطلب قبلی گذاشتم.

فراماسونری واقعا چیست (پیش گفتار)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *